LiveZilla Live Chat Software
Fotopasti

Jak vybrat fotopast? - Základní doporučení.V případě, že uvažujete o koupi fotopasti, jste tu správně. Pokud zadáte do vyhledávače slovo fotopast, vyskočí na Vás spleť obchodů a nejrůznějších katalogů typu heureka, které Vám budou nabízet dle hodnocení širokou, a možná že i cenově výhodnou škálu výrobků. Hodnocení některých fotopastí může být zavádějící. Setkali jsme se již s případy, kdy sami prodejci se snaží takto ošálit lidi velmi lákavým hodnocením, aby poté skočí na lákavou nabídku. Zde apelujeme na lidi, aby si rozmysleli koupi podezřelé značky, která se například neprodává nikde jinde po světě nebo už její název vypovádá za vše!

V prvé řadě doporučujeme prostudovat náš návod, podle čeho vybírat. Dále je vhodné informovat se u obchodu, zda je zde možnost pozáruční opravy. Pozáruční opravy doporučuji obzvláště nepodceňovat! Mnoho prodejců rádo prodává své produkty, pokud se však dostane řeč na možnost pozáruční opravy, řeknou Vám, že se to nevyplatí. Tady doporučuji poděkovat a položit telefon.

Obsah
Přejít na Obsah
Vybíráme fotopast
Fotopast na zvěřVybíráme fotopast!

Naší zákazníci nám často volají a chtějí poradit, jakou fotopast si mají zakoupit. Rádi Vám poradíme a individuálně doporučíme vhodnou fotopast k danému účelu použití. Od roku 2010 fotopasti testujeme a vybíráme pro trh ty nejzajimavější kousky, proto u nás nehledejte všechny výrobky. Zastáváme pouze kvalitní výrobce a jejich fotopasti. Díky těmto zkušenostem jsme se rozhodli napsat malý taháček toho co by Vás, jako kupujícího, mělo zajímat!

Rychlost spouště

Rychlost spouště je velice důležitý parametr. Každá fotopast, která fotí, a je jedno zda zloděje nebo zvěř, je po zapnutí uvedena do takzvaného stand-by režimu. Jinými slovy, pohotovostního režimu, ve kterém je aktivní pouze PIR čidlo, jež snímá události před fotopastí. Pokud dojde k narušení zainteresované oblasti, PIR čidlo řekne procesoru fotopasti, že se něco děje. Procesor se uvede v činnost a podle nastavení udělá fotku. Než ale tuto fotku udělá a uloží na SD kartu, uběhne doba řádově 0,4 - 1,2 sekundy. Zde už možná pozorný čtenář zjišťuje, že čím je tato doba delší, je větší pravděpodobnost, že Vám onen narušitel odejde ze záběru dříve, než ho fotopast zachytí!

Některé fotopasti mají větší úhel objektivu a delší rychlost spouště. To však nemusí být na škodu! Ideální je tedy rychlost co nejkratší. V praktickém užití můžeme říci, že fotopasti ScoutGuard, které patří k fotopastem s delší prodlevou, jsou velice použitelné, nýbrž mají úhel snímání objektivu 60°.

Doba expozice

Zde se trochu dostáváme do problematiky fotografování. Berte tento parametr prosím za informativní a nedělejte si s ním těžkou hlavu. Doba expozice je velice důležitý parametr určující kvalitu fotografie. Jedná se pouze o fotografie, video není tímto parametrem ovlivňováno. Podotýkám, že dobu epozice zatím nemůže uživatel ovlivnit u žádné fotopasti. Tento parametr se také nejvíce projeví pouze na nočních záběrech! S narůstající dobou expozice, blížící se časům destin vteřiny mohou být fotografované objekty rozmazené! Naoplátku dostanete velice kvalitně prosvětlené snímky.

Většina fotopastí používá pro noční režim dobu expozice od 1/4 po 1/125.

Osvit diod 940nm/850nm

Obrázek nahoře znázorňuje svit diod 850nm v noci a 940nm. Jaký typ osvětlovací jednotky použít, to je velmi diskutovaná otázka. Dnes je drtivá většina fotopastí vybavena diodami 940nm, které lidské oko neregistruje. Dle mého názoru, co by velmi zkušeného uživatele fotopastí, je vše otázkou použití. Pokud chcete mít kvalitní záběry, je přísvit 850nm velice dobrou volbou. Nevýhodou tohoto přísvitu je, že večer může být velmi snadno zpozorován lidským okem. Zvěř jej velice dobře registruje a zejména šelmy, či divoká může být tímto přísvitem stresována. Jak tedy použít fotopast s přísvitem 850nm? Odpověď je jednoduchá. Dát fotopast do výšky, kde bude relativně v bezpečí. Navíc, co se zvěře týče, vše co je nad výškou 2 metry zvěř již nemusí registrovat. Jak jsem uvedl, vše je vždy na zvážení a individuálním případu použití. Lze zpravidla říci, že pokud budete fotopast používat do vzdálenosti 12 metrů, lze úspěšně sáhnout po fotopasti s přísvitem 940nm.

Fotopast s GSM nebo bez?

Tato otázka je také poměrně často diskutovaná. Pořizovací náklady jsou rozhodně vyšší a něco stojí i provoz. Co se samotného provozu týče, existuje spousta variant tarifů. Zdánlivě výhodný může být Mobil.cz. Sim kartu pořídíte za 200 Kč s internetem zdarma na měsíc. Po měsíci Vám bude snížena rychlost. Toto však fotopasti nevadí. Doba platnosti kreditu bez znovudobití je 6 měsíců. Vámi zakoupená SIMKARTA by ve fotopasti měla pracovat až 6 měsíců bez dalších investic.

PIR čidlo

Citlivost PIR čidel bývá u fotopasti velice podobná, nicméně rozdíly zde najdeme. Nejlepší výsledky, které jsme u fotopastí zaznamenali byly u fotopastí ScoutGuard a FORESTCAM. Je to dáno především použitou technologií, kterou má společnost ScoutGuard patentovanou. Téměř všechny fotopasti by měly být schopny zachytit člověka na 10 metrech. U ScoutGuardu a Forestcamu není problém 15 metrů. Špatná instalace může výrazně zkrátit schopnost detekce PIR čidla. Doporučujeme fotopasti instalovat tak, aby zainteresovanou oblast sledovaly diagonálně. Ideální výška instalace se pohybuje kolem 1,8 - 2,5 metrů vysoko.

Další parametry

Mezi podstatné bych ještě zařadil umístění ovládání a LCD obrazovky. Obrazovka s klávesami, které jsou vepředu, budou lépe dostupné a uživateli nabídnou vyšší komfort. Umístění baterií je také rozhodující. Jedná se zejména o ochranu před vytečením a jejich dostupnost při výměně baterií.

Pokud si nejste jisti, co výše uvedené slova znamenají, zkuste kliknout na ODKAZ, kde se muže dozvědět více z těchto technických pojmů.

Předchozí         Následující